
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Dropout Voltage | 800 mV |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Load Regulation | 0.004 %/mA |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Max Input Voltage | 8 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Output Voltage | 3.3 V |
Stock: 635
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38102
Ext.Price$0.38102
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38102 | $0.38102 |
| 10 | $0.29616 | $2.96160 |
| 50 | $0.25237 | $12.61850 |
| 100 | $0.21505 | $21.50500 |
| 500 | $0.19555 | $97.77500 |
| 1000 | $0.18197 | $181.97000 |
